kingitus soolaleivaks ideedMajaehitusel on traditsiooniks saanud nurgakivi panek ja sarikapidu ehitusbrigaadile. Sellised kombed pidavat tooma maja elanikele head õnne. Hetkel kestva ehitusbuumi ajal leiab kodu palju uusi tuttavaid ja sõpru, see aga tähendab üht toredat soolaleivapidu ning õigele peole tuleb ikka soolaleiva kingitus kaasa tuua.

 

Miks soola ja leiba?

Uut kodu õnnistatatkse tihti soola ja leivaga. Leiba on võrreldud kulla, päikese ja elu endaga. Paljudel rahvastel on nende mõistete jaoks ühesugune sümbol – ring, mille keskel on punkt. Leiba hoiti, temast lauldi, leivaga võeti vastu kalleid külalisi või mindi uut kodu sisse õnnistama (viidi soola, leiba).

Arhitekti Rein Weberi sõnul oli kodu õnnistamine üks vanade hiinlaste kõige tähtsamaid sündmusi. Selle rituaaliga aeti välja vana, eelmistest elanikest kinni jäänud energia, ja toodi sisse oma energia. Selleks peksti bambuskeppidega seinu, lauldi kõva häälega ja tantsiti. Meie teeme intuitiivselt samuti – eestlastel on selliseks traditsiooniks soolaleivapidu.

Feng shui järgi õnnistatakse tegelikult sisse juba ehitusplats, seejärel vundament ja lõpuks ka kogu maja, kui see on katuse alla saanud. Vundamendi sisse või maja palkide alla pannakse hõbemünte. Ohverdatakse selleks, et raha oleks alati majas – kus on, sinna tuleb juurde.

Uue kodu sisseõnnistamisel pannakse põlema küünlad – tuli on ainus, mis puhastab nii, et ennast ei määri. Samuti aitab kodu puhastada see, kui panna toanurkadesse soola täis taldrikud. Küünlad võib värvide järgi paigutada tsoonidesse. Näiteks kiretsooni punase küünla. Valge on kõige neutraalsem ja puhastab igal pool.

Soolaleiva kingitus

Lisaks traditsioonilistele tavadele on kombeks viia ka toredaid ja praktilisi kingitusi. Kindlasti on uues kodus puudu praktilistest asjadest ning tasub eelnevalt uurida, mida uue kodu pererahvas kingituseks ootab. Kui vastust ei saa, tuleb olla loominguline, sest ideid on palju: sõnumiga põll, sõnumiga köögirätik, sõnumiga diivanipadi või sõnumiga padjapüürid, mõnus ja pehme puuvillane rätik või pleed.

Allpool mõned soovitused, mida viia soolaleiva kingituseks sõpradele ja tuttavatele.